-
Публикувана на 07 Юни 2012
Дискусия с Йоргос Мавракис: Изборите в Гърция - криза или възможност?
Новата лява алтернатива на предстоящите избори в Гърция през погледа на един човек от СИРИЗА

-
Публикувана на 02 Март 2012

Характерна черта на този преход е насочването на бизнеса към инвестиране в бързовъзвръщащи се спекулативни финансови инструменти, за сметка нa индустриално производство. Като резултат, индустриалният сектор в първия свят навлиза в криза, а основните производствени мощности са изнесени в по-бедните страни. Това пренасочване е нестабилно, а ситуацията на „финансиализация“ на икономиката се характеризира със задълбаваща се спирала от спукващи се спекулативни балони. Вълните на деиндустриализация се редуват с усилено търсене на нови бързи и краткосрочни печалби, при което икономическите кризи постоянно се изтласкват към нови географски райони, както и напред във времето чрез производството на нови и нови финансови инструменти. Това икономическо казино доведе и до сегашната глобална капиталистическакриза. Деиндустриализацията в Първия свят отваря пространства тип Третия свят в първия (под формата на изчезващата средна класа и разпространяването на градската нищета и гетата).
Пълният текст ...
-
Публикувана на 27 Февруари 2012
Лекция и семинар с Борис Кагарлицки: Системната криза на неолибералния капитализъм

През 1970-те години активно се включва в лявото крило на дисидентското движение, издавайки самиздатски списания като Левый поворот (Ляв обрат) и Варианты (Варианти). Заради критичната му публицистична и издателска дейност е осъден за “анти-съветска” дейност, като излежава две години в затвора, освободен е след смъртта на Брежнев през 1983 г. В началото на 1990-те, по време на Елцин и преврата от 1993 г., е арестуван за “про-съветска” дейност, но по-късно освободен.
Той е специалист в областта на глобализацията, руската политика, политическа икономия и история. Кагарлицки е изследовател в Интитута за сравнителни политически изследвания в Руската академия на науките. Работил е и като експерт в международния изследователски център - Transnational Institute (TNI) и е директор на Института за глобализация и социални движения в Москва. Публикувал е над 15 книги, сред известните заглавия са: Периферната империя: Русия и световната система (2008) и Русия по време на Елцин и Путин – неолибералната автокрация (2002). Той редовно пише и за Znet, Новая Газета, Тhe Progressive, The Moscow Times. Издател е на интернет журнала рабкор.ру. Често пътува, за да изнася лекции, както в известни университети, така и пред активисти.
Пълният текст ...
-
Публикувана на 27 Февруари 2012
Семинар с Гай Стендинг: Прекариатът - новата опасна класа

Стендинг е и сред ключовите фигури на световното синдикално движение. От 1999 г. до 2006 г. ръководи отдела по социално икономическа сигурност в Международната организация на труда (МОТ) към ООН. През 1990-те отговаря за страните в преход в същата организация, оглавявайки отдела за политиките в сферата на пазара на труда. Поради това има и задълбочени познания за ситуацията у нас. Стендинг е работил като експерт за много правителства в целия свят, както и за серия международни организации като Програмата на ООН за развитие (ПРООН), офиса на Върховния комисар по човешки права към ООН, Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), Световната банка, Азиатската банка за развитие, Европейската комисия, Международната конфедерация на профсъюзите и други.
Пълният текст ...
Семинар с Димитра Кофти и Милена Кремъкова: Нови социални неравенства на трудовия пазар след 1989 г.
-
Публикувана на 27 Февруари 2012
Семинар с Димитра Кофти и Милена Кремъкова: Нови социални неравенства на трудовия пазар след 1989 г.

Презентацията на Милена Кремъкова е озаглавена Моряшки биографии между социализъм и капитализъм: социалните ефекти на трансформациите в трудовия пазар след 1989 г. В тази лекция ще проследим как наглед абстрактни процеси като глобализация, либерализация и приватизация оформят трудовите и личните биографии след 1989 г. Ще бъдат засегнати въпроси като: Какво загубихме и какво спечелихме от либерализацията на пазара на труда след 1989 г.? Как се отразяват на биографиите ни институционалните промени и пазарната икономика и какви нови неравенства се наблюдават? Как се променят значенията на понятия като „работа“, „труд“, „заетост“ и „кариера“? Какви нови стратегии за намиране на работа или кариера се използват – и кои от тях са успешни? Различно ли подхождат към пазара на труда различните поколения и как изглеждат типичните биографии в различните възрастови групи? Морският транспорт е избран за илюстрация на тези промени като един от най-либерализираните и глобализирани сектори, за да се проследи какво разкриват биографиите на настоящи и бивши моряци и брегови служители за промените в България след 1989 г.

Пълният текст ...
-
Публикувана на 27 Февруари 2012
Лекция на Атила Мелег: Разпадането на социализма - взаимовръзката между локални и глобални фактори

Атила Мелег е унгарски социолог, икономист и историк. Той работи като университетски преподавател в Центъра по международни изследвания и колеж "Сечени" в будапещенския икономически университет и в университета Корвинус. Също така, Мелег е и старши научен сътрудник в Института за изследване на демографията в Будапеща. Той често преподава и в САЩ, Русия и Грузия.
Пълният текст ...