Президентските избори във Венецуела и дилемата вляво
от Мартин Маринос-
Публикувана на 04 Октомври 2012

Пълният текст ...
Загубената кауза? Протестите срещу Закона за горите и общите блага
от Мария Иванчева-
Публикувана на 22 Септември 2012

За казусa Pussy Riot
от Иля Будрайцкис-
Публикувана на 28 Август 2012

В същото време, докато в Лондон се случва значително по-важната в международно-политически контекст драма на Джулиан Асанж, медиите разиграват отдавна познатата схема на противопоставянето на свободните индивиди и руската деспотична власт. Особено показателно е, че действително безпрецедентните събития в Москва от 6-ти май, когато за пръви път станахме свидетели на мащабни стълкновения с полицията, не заслужиха и една десета от вниманието, обръщано сега на делото срещу Pussy Riot. Протестиращите десетки хиляди не съвпадат с размера на представяната като Прокрустово ложе неизбежна историческа съдба на Русия, където против властта могат да въстават (и неизбежно да губят) само личности, но не и масите, които от векове пазят консерватизма и покорността.
Може ли Богородица да стане феминистка?
от Георги Медаров-
Публикувана на 27 Август 2012

Пълният текст ...
Недоволство 1.0
от Мария Иванчева-
Публикувана на 24 Август 2012

Пълният текст ...
Истинското богохулство: Славой Жижек за Pussy Riot
от Славой Жижек-
Публикувана на 19 Август 2012

Защо Европа се нуждае от Гърция
от Костас Лапавицас-
Публикувана на 12 Май 2012

Ясният победител на скорошните избори в Гърция е Сириза, коалиция от активни през последните години леви организации. Фашистката партия Златна зора също постигна смайващи резултати. Колкото и обезпокоителен да е нейният възход, той не е нито най-важният резултат от изборите, нито голяма заплаха за гръцкото общество. Политическият импулс принадлежи на Сириза. Ако действат адекватно, това би разрешило кризата и би дало тласък на европейското движение срещу строгите мерки.
Двете основни партии в гръцкото правителство – Пасок и Нова Демокрация – бяха наказани жестоко заради това, че докараха страната до това положение през последните четири десетилетия, както и заради прилагането на спасителното споразумение. Гръцките избиратели ясно показаха какво не искат: старата политика и т.нар. спасение, осигурено от Тройката на ЕС, Международния валутен фонд и Европейската централна банка.
Пълният текст ...
Спасете Гърция от нейните спасители!
от Ален Бадиу-
Публикувана на 21 Април 2012

Когато половината от младите в Гърция са безработни. Където 25 000 бездомни се скитат по улиците на Атина. Където 30% от населението се намира под линията на бедността и където милиони семейства са принудени да оставят децата си на грижите на някой друг, за да не умрат от глад или студ; където бежанците и новите бедни се състезават за кофите за боклук на бунището. Там, „спасителите“ на Гърция налагат нов план за помощ, който удвоява приложената смъртоносна доза, под предлог, че „Гърция не се старае достатъчно“. Този план унищожава правото на работа и води бедните до най-крайната нищета, докато прави така, че средната класа да изчезне.
Целта не е „спасяването“ на Гърция. Всички икономисти, заслужаващи това име, са съгласни с това. Целта е да се спечели време, за да бъдат спасени кредиторите, докато това просто отлага колапса на страната. Преди всичко, целта е да бъде направен лабораторен опит със социалната промяна в Гърция, която ще има свое второ поколение, но този път в цяла Европа. Този тип експеримент с Гърция означава, че обществените социални услуги, училищата, болниците и диспансерите биват разрушавани, здравето става привилегия на богатите, а уязвимото население е обречено на планирано изключване; тези, които все още работят са осъдени на най-крайните условия на бедност и прекарност.
Пълният текст ...
Прекариатът - социалдемократическото предизвикателство
от Гай Стендинг-
Публикувана на 04 Април 2012

За пръв път в историята, доминиращата левица не разполага с прогресивна програма. Изглежда, че е забравила два принципа. Първият е, че всяко прогресивно политическо движение се основава на гнева, нуждите и очакванията на формиращата се основна класа. Понастоящем тази класа е прекариaтът.
Неговото грозно и разрушително лице видяхме по време на палежите в Лондон и бунтовете в Англия през август 2011 г. Той не е съставен от лумпени и това трябва да бъде разбрано. В противен случай тези палежи ще са само началото.
Вторият принцип, като във Великата трансформация на Полани, каквато преживяваме сега, е, че в своя ход напред прогресивната политика трябва да бъде изграждана върху борбата за равенство, върху контрола на най-важните активи на икономиката в полза на оформящата се класа. Понастоящем, в едно отворено общество на услугите, тези активи не са „средствата за производство“, а доста по-специфични. На това ще се върнем по-късно.
Пълният текст ...
Бюлетин
Минали събития
-
Покана за събития
03 Юни 2020 -
Живот с увреждане: трудовата утопия и продуктивизмът
25 Сеп 2019 -
Представяне на „Експлоатация и съпротива: трудът в три подизпълнителски бранша“
18 Окт 2018 -
Представяне на „Плосък данък или демокрация? За прогресивна данъчна реформа в България“
18 Окт 2018 -
НЛП на турне 2016
31 Дек 2016 -
Представяне на изследването "Употреба и злоупотреба с мита за „щедрото“ социално подпомагане"
31 Май 2016
НЛП препоръчва
- За институцията на общото благоАнтонио Негри и Жудит Ревел
-
Университетски опит: неолиберализмът срещу общите блага
Джейсън Рийд -
Комуналното и деколониалното
Уолтър Миньоло