Анти-анти-ТПТИ, или срещу "по-добрите" господари
от Станимир Панайотов-
Публикувана на 12 Октомври 2014
Вие, българските демократи (т.нар. център-дясно), които винаги сте единствена и незаменима алтернатива на свободата: вие смятате, че има по-добри и по-лоши господари. Вие смятате, че онези, комуто служите, са по-добрите господари. И че това ще направи самите вас по-добри господари. Това разбира се ви прави по-добрите слуги.
Поводът: Анти-ТПТИ протестът от вчера, 11.10.2014 г. (ТПТИ - Трансатлантическо партньорство за търговия и инвестиции). Накратко, както бе обяснено от организаторите, Еврокомисията е дала мандат за сделка, която заобикаля волята на гражданите на ЕС и поставя тайни арбитражни трибунали над националните закони. За наш срам, нашите правителства подкрепят безрезервно договор, чието съдържание дори не знаят.
Нека сега видим как анти-ТПТИ каузата смущава спокойствието в моралната вселена на политическия либерализъм.
2. Както се случва с всяка кауза, която би могла да бъде полезна не просто за „левите“, а за цялото общество, вие, либералите, редуцирате протеста до някаква българска махленска работа. Игнорирате факта, че протестът се случваше основно на локации в западна Европа, т.нар. свят на развитата демокрация, който именно вие сочите като златния стандарт на капитала. (Друг е въпросът че не виждате разграденото в този двор). Разбира се, както и при моралните протести от 2013 г., ние нямаме нищо общо със света, неолиберализма и т.н. измишльотини на руски подлоги като нас. В наше село всичко е уникално и като наш‘то нема друго нигде. Това, че вчера всъщност най-много протести чисто количествено срещу ТПТИ имаше именно в западна Европа (вижте картата в openDemocracy) е абсолютно пренебрежим факт (вероятно защото и там са протестирали само руски подлоги). Защото в ума на либералния демократ най-важното е да докажем зловредността на политическия опонент, обикновено окачествяван като ляв трол.

(Фото: Ивайло Атанасов)

(Фото: Валентин Методиев)
Беше държано сметка, че не можем да очакваме подкрепа срещу ТПТИ от десни, не просто защото е „лява“ кауза, а защото демократите са били високомерно изоставени някъде в края на юни 2013 г. да спасяват демокрацията сами. Нито помен от самонаблюдение: нито помен от това, че изгонихте масите от площадите с наглата си самовлюбеност и присвояването на самото понятие „демокрация“. Както и тогава, и сега или си руска подлога (платен и подкупен), или необразован и манипулируем (неавтентичен). (Вж. критиката на целия либерален аргумент срещу неавтентичния протестиращ в книгата на Мадлен Николова, Жана Цонева и Георги Медаров Политика без политика). Да, тук в света на автентичните демократи хората са виновни за това, че са необразовани, бедни и манипулируеми.
Сериозно ли ще ни държите сметка за изоставената ви демокрация, и сериозно ли ще вадите популисткия ви аргумент, че Шеврон ще предостави евтин газ за народа и ще ни спаси от скъпия газ на ГАЗПРОМ? Сериозно ли, при положение че не подкрепихте протестите срещу скъпия ток, когато народът беше на улиците, сериозно ли, след като преди около седмица токът отново поскъпна, а вас (както и нас!) никакви ви нямаше? Да не би на 5.10.2014 г. демокрацията да беше спасена с 8% народна подкрепа? Вие сте на ползу роду и „за“ народа, но само когато можете да говорите от негово име и при условие, че той мълчи и ви ръкопляска. За да вземете 8 %. (Аргументът в този параграф дължа на Жана Цонева).
5. За либералите е съвсем наред да протестираме срещу ГАЗПРОМ, но срещу американския капитал (Шеврон) не може. (Говорим за Шеврон, защото тази компания има пряк интерес да прескочи екологични каузи и победи в България и други страни, ако ТПТИ стане реалност). Разбира се, че това ще е наред, щом като ГАЗПРОМ не се схваща като капиталистическа компания идваща от авторитарно-капиталистическата Русия. Шеврон са симпатяги, защото идват от света на по-добрите господари: просто либертарианският капитализъм е по-добър. Накратко излиза, че целият протест от вчера, 11.10.20104 г., е поръчан директно от Москва - явно ГАЗПРОМ, освен че са еколози, са нещо и като ЦККПСС, 1989-та не се е случила, „не на капитализма от азиатски тип“...
6. Чух от десен приятел следния аргумент: „не съм виждал научни факти, доказващи вредата от фракинга". Това от човек, който едва ли няма зелено съзнание. За него и сподвижниците му в научния скептицизъм спрямо невидимата ръка ще повторя изречението: ако тези неща (фактите) имаха значение за политическите (леви/десни) антагонисти в тази държава и те ценяха труда си едни-други, вероятно сега щях да пиша и друг текст. Иначе, аз мога да предоставя и НЕ-научни факти и аргументи за вредата от ТПТИ... но няма да го направя, защото ако фактите значеха нещо... разбрахте ме.
7. Прави впечатление, че либералите не говорите за ТПТИ, а за неговите последствия - фракингът на шистов газ и либерализацията на пазара за ГМО продукти. Последните две са последици на ТПТИ. Съвсем просто е. Това логично бе акцентирано в българския протест в частност, но и в европейската кампания срещу ТПТИ изобщо, просто защото това бяха някакви извоювани победи на гражданското общество в България, за което либералите толкова много милеят и което разбира се е тяхна собственост. Само да напомня: тези екологични победи бяха извоювани, защото едни хора излязоха по едни улици. Точно както вчера едни хора излязоха по едни улици.
Сега два занимателни примера:
8. Един протестиращ се оплака от нашата малоумност заради снимката, на която се вижда как аз, Жана Цонева и Момчил Христов „тролнахме“ предизборен билборд на РБ с Петър Москов. Ситуацията е толкова зле, че симпатизанти на РБ не знаят, че Москов конкретно и РБ като цяло са про-ТПТИ. В резултат ние разбира се сме малоумните, а умните либерални широки души са все така възмутени от трол-комунистите. Първо се образовайте какво искат вашите господари и чак след това ще ни държите сметка защо ние им държим сметка.

(Фото: Ивайло Атанасов)

(Фото: Жана Цонева)
9. На тръгване от протеста с приятели видяхме на съседната пряка на „Славянска“, на ъгъл, един заболял от логорея протестиращ интелектуалец, наблюдаващ от безопасна дистанция протеста, а пък в другия ъгъл, въоръжена с фотоапарат на пусия стоеше една друга интелектуалка, която правеше снимки от същата тази безопасна дистанция, иначе обикновено документираща гражданския гняв фронтално на барикадите. Може би не съм прав. Може би либералите наистина ви е грижа за Общото на всички нас. Може би наистина имаме общи каузи. Само дето се наблюдаваме от съседната улица?
Ако това е все още акцентът, явно просто едните господари са по-добри от другите. Явно сме заклещени в този безалтернативен свят, в който винаги трябва да избраме между по-добрите и по-лошите господари, и затова и изглежда ще гласуваме до дупка и изборите няма да имат никакво значение. Добре, аз съм съгласен че либертарианският тип капитализъм е по-добър от авторитарния, но само с уговорката, че престанете да говорите за Русия като СССР и за ГАЗПРОМ като ЦККПСС. Както и при условие, че не сте готови да се обърнете срещу зелените си, уж деснеещи, приятели, само защото тези господари са „по-добри“. Защото точно така ще стане: от инат и заради ето такова гражданско общество като вас и ТПТИ ще си имаме, и ГМО ще си имаме, и Зелените ще пожертвате. Защото сме московски подлоги! А вие, вие сте по-добрите господари или техните слуги.
Може и да сте прави, че има по-добри господари. Но докато измервате демокрацията с аршина на по-малкото зло, вие унищожавате демокрацията. Ето затова „по-добри“ господари няма.
Разбира се, последиците от това самоунищожение в самоунищожението ще се усетят от всички ни: леви, десни, не/автентични, не/спонтанни, не/красиви, не/морални. Но явно няма по-сладка от моралната победа на класата на морално възмутените: а именно, че са „доказали“ как 300 души са московски подлоги, платени от ГАЗПРОМ, и са излезли да им развалят либералния рахат.