За да не се губи борбата още преди да е започнала
от Андреа Ферарио-
Публикувана на 22 Ноември 2013

Щеше да е толкова хубаво да се събудим една сутрин и да видим, че изведнъж около нас хиляди хора са излезли на улицата с лозунги срещу неолиберализма, с призиви за пряка демокрация и с ясни социални искания. Би било наистина хубаво, но за съжаление нищо подобно не става. Все нещо не е наред с протестите, независимо дали на власт е Бойко Борисов или Пламен Орешарски. Миналата зима по време на протестите се викаше „Българи юнаци“, някои хора произнасяха открито расистки речи, други искаха мажоритарен вот и имаше няколко много съмнителни „лица на протеста“. Лятото пък викаха „червени боклуци“, писаха се статии, в които де факто се подиграваха с „грозните и бедните“ от зимните протести и се организираха антикомунистически пърформанси. Сега някои студенти гостуват в немското посолство или канят бившия американски посланик, докато други симпатизират на неолибералите от Реформаторския блок. В такъв контекст не е странно, че левите активисти, които се борят за социални каузи и срещу неолиберализма, се разделят, а понякога направо се карат.
Потребителската култура! Можем ли да живеем по-добре без нея?
от Светлин Веселинов-
Публикувана на 21 Ноември 2013
Днес всеки от нас ежедневно се сблъсква с хиляди реклами на неща, които ни обещават щастие, лекота и безгрижие. Заливат ни послания за продукти, уж насочени да задоволяват всичките ни желания...Но дали това е така? За запазване на потребителската култура не само не е икономически изгодно продуктите да се правят по-ефективни и максимално удобни, а напротив – има интерес да са неефективни и неудобни, защото като такива, носят повече печалба. Парадоксално е, че обикновено логиката на печалбата върви срещу рационалното мислене. Реално можем да се замислим дали изобщо има случаи, в които съвпадат. Ако имате един наистина добър, удобен и траен продукт, той ще задоволява потребностите ви и няма да си купувате нови. Напротив, ако се разваля бързо и трудно се поправя, ако не е ефективен и няма всички удобства, постоянно ще трябва да се купуват нови и ужким все по-добри продукти. Да разгледаме няколко конкретни примера.
Българският Великден и Българският Благовец
от Цветелина Христова-
Публикувана на 17 Ноември 2013

Млади хора с плакати “Искам да остана в България”. Младежи, които се оплакват, че държавната политика ги принуждава да напуснат и заплашват с емиграция като част от тактиките си на протестиращи. Това е един от тропите, които гражданското ни общество произвежда в последните две десетилетия – младите, образовани хора, които напускат България, като показател за провала на държавните политики. Мотивът за изтичане на мозъци, общ между другото за държавите извън списъка на развитите западни страни, присъства в публичното пространство в изказвания на политици, статистики и анализи. Миналата година председателят на КТ “Подкрепа” Константин Тренчев изчислява, че от изтичане на мозъци България е загубила 40 млрд лева за 10 години [2]. Преди това, още през 2000 г. Иван Костов стартира акцията “Българският Великден”, която цели да привлече образовани хора с кариера на Запад, които да помогнат за развитието на страната. Изтичането на мозъци е една от трагедиите на прехода – страната има нужда от квалифицирани и активни хора, а не може да ги привлече или задържи.
За похода на студентите
от Мартин Маринос-
Публикувана на 13 Ноември 2013

На 10 ноември се състоя протест на „Ранобудните студенти“ под надслов „Поход на справедливостта“. В по-голямата си част, българските медии намериха протеста за важен и дори за главна новина. Въпросът обаче е какво ни казаха медиите за протеста?
Пълният текст ...
Окупация на кръстопът
от Ивайло Атанасов-
Публикувана на 31 Октомври 2013

Кому е нужна благотворителността на богатите капиталисти? Етиката на дара и комунистическият възглед
от Славой Жижек-
Публикувана на 28 Октомври 2013

Слотердайк предлага нов вид културна революция, радикално психосоциално превключване, основано на прозрението, че в наши дни, експлоатираната производителна социална класа не са работниците, а (горният сегмент на) средната класа: те са истинските даващи и допринасящи, чиито данъци финансират образованието, здравеопазването и общото добруване на мнозинството.
За да постигнем промяната, трябва да изоставим абсолютисткия остатък на етатизма, необяснимо оцелял в демократичната епоха, или идеята, неочаквано силна дори сред традиционната левица, че държавата разполага с безспорно право да облага с данъци гражданите, да определя и присвоява – при нужда и чрез правна принуда – част от техния продукт. Излиза, че не гражданите дават доброволно част от дохода си на държавата, а като че ли са ѝ а приори задължени.
Пълният текст ...
Пълният текст ...
За студентската стачка
от Мария Иванчева-
Публикувана на 27 Октомври 2013

Когато чух за студентската стачка, първоначално много се зарадвах. Стори ми се смислено заставането не просто срещу правителството, но срещу представителите на Конституционния съд в Софийския университет след скандално (не)обоснованото решение за връщането на Делян Пеевски в Народното събрание. Стори ми се значимо, че както в Чили, САЩ, Англия, Хърватия или Унгария, българските студенти прибягват към окупация и нови форми на израз и организация, за да изразят бунта си. Стори ми се тактически важно това, че свикват асамблеи и се учат на нови похвати на вземане на решение и дебат в нарастващата криза на политическото представителство и вълна на улични протести, в която трибуна за обсъждане липсва. Все още ми се струва че е така и подкрепям окупацията.
Зелените гривни
от Рая Апостолова-
Публикувана на 26 Октомври 2013

Пълният текст ...
Комунизмът на пушачите
от Младен Долар-
Публикувана на 13 Октомври 2013

Групата е разнордна. Служителите носят по-скоро официално облекло и можем лесно да си ги представим нейде из заплетените операции на финансовия капитал; туристите са накичени с нелепи шарени такъми и са поспряли насред добре планирания си маршрут из градските забележителности; клошарите пък са в провиснали и изпомачкани дрехи. Всяка група надлежно се вписва в отредения ѝ стереотип. Пушим си мирно и тихо, сравнително близо един до друг, тъй като самото място сякаш е пристегнато от невидими нишки. Без съмнение съблюдяваме някакви правила, наложени от бог знае каква власт; но всеки гледа в различна посока от срам или поне от неудобство, понеже отреденото ни място е едновременно встрани от представителните улици – за да изолира това безобразие, но и някак на показ - тъй като в гъсто населената зона няма как да се скриеш напълно. Тук всеки се чувства като във витрина, а минувачите и посетителите, прекосяващи величествения вход на зданието, хвърлят косо нескрити и пълни с неодобрение погледи към новите парии.
Пълният текст ...
-
Публикувана на 06 Октомври 2013
Това, което обединява демонстрациите от Гърция до Франция, е липсата на ясна стратегия. Време е да преоткрием езика на комунизма.
Започвам с един афект, с едно чувство, което може би е лично и неоснователно, но което аз все пак изпитвам при наличната ми информация: чувството за общо политическо безсилие. Това, което в момента става в Гърция, е нещо като сгъстен израз на това чувство.
Смелостта и тактическата изобретателност на прогресивните и антифашистки демонстранти са, разбира се, повод за ентусиазъм. Нещо повече, тези действия са абсолютно необходими. Но има ли нещо ново в тях? Съвсем не. Това са непроменливите черти на всяко истинско масово движение: егалитарност, масова демокрация, създаване на лозунги, сърцатост, бързина на реакциите... Всички тези неща сме ги виждали подети със същата – пропита от радост, но и от малко безпокойство – енергия през май 1968 във Франция. Видяхме ги дори съвсем наскоро на площад Тахрир в Египет. Всъщност, тези неща са били в действие още по времето на Спартак и на Томас Мюнцер.
Пълният текст ...
Бюлетин
Минали събития
-
Покана за събития
03 Юни 2020 -
Живот с увреждане: трудовата утопия и продуктивизмът
25 Сеп 2019 -
Представяне на „Експлоатация и съпротива: трудът в три подизпълнителски бранша“
18 Окт 2018 -
Представяне на „Плосък данък или демокрация? За прогресивна данъчна реформа в България“
18 Окт 2018 -
НЛП на турне 2016
31 Дек 2016 -
Представяне на изследването "Употреба и злоупотреба с мита за „щедрото“ социално подпомагане"
31 Май 2016
НЛП препоръчва
- За институцията на общото благоАнтонио Негри и Жудит Ревел
-
Университетски опит: неолиберализмът срещу общите блага
Джейсън Рийд -
Комуналното и деколониалното
Уолтър Миньоло