Размисли върху „дългата“ американска империя
от Симеон Симеонов-
Публикувана на 17 Октомври 2020

Империята – или империите – никога не съществуват във вакуум. Те винаги са предмет на дискусия, на критика, на анализ, както от вътрешноимперски агенти и чужди империи, така и от антиимпериалисти. Дори критици на империята, съзнателно или несъзнателно, използват нейния език и сродни такива (например езика на расизма) в опитите си да я делегитимират. Това есе използва няколко случая от американската история, за да преосмисли връзката между империята, расизма и (нео)либерализма. Пълният текст ...
Онлайн издание на Пътеводител за защита на работното място
от Нови леви перспективи-
Публикувана на 23 Юни 2020

Синдикализацията е най-ефективната защита на правата на хората на труда пред работодателския произвол, а също и най-доброто оръжие за извоюването на повече права и придобивки, по-добър стандарт на живот и по-удовлетворяваща работа. Искрено се надяваме, че настоящата брошура ще даде кураж на читателите да се синдикализират и борят за правата си. Тези права отразяват баланса на силите и са уязвими към атаки, ако бъде разпокъсана солидарността между работниците, която е и източникът на тяхната сила.
Ваня Григорова, Пътеводител за защита на работното място: Конкретни казуси, права, самоорганизация. София: КОИ, 2020.
Разбира се, че има протести. Държавата предаде чернокожите хора
от Кианга-Ямата Тейлър-
Публикувана на 02 Юни 2020

Пълният текст ...
Ангарията на XXI век – сигнал до МОТ и ЕК
от Колектив за обществени интервенции-
Публикувана на 26 Май 2020

Отворено писмо до Международната организация на труда и Европейската Комисия от Солидарна България, Колектив за обществени интервенции, Диверсия и Документални.
Пълният текст ...
Гласове от ягодовите полета
от Мадлен Николова и Лорън Балхорн-
Публикувана на 15 Май 2020
Снимка Martin Fisch/flickr
Всяка година петдесет и няколко годишните Камен и Лиляна прекарват по около шест месеца в бране на зеленчуци в Англия. За двамата земеделски работници карантината, наложена от коронавируса, не е причина да си останат у дома.
Капитализмът по здрач II
от Робърт Пипин-
Публикувана на 11 Май 2020
Коронавирусът е логично следствие от унищожаването на дивата природа
от Георги Маринов-
Публикувана на 30 Април 2020

-
Публикувана на 27 Април 2020

Кризата с коронавируса разкрива, че едно друго общество е възможно. Но е спорно дали при сегашните условия то ще бъде по-добро.
Капитализмът по здрач I
от Робърт Пипин-
Публикувана на 21 Април 2020
Големият американски философ за това как Хегел изненадващо може да ни помогне да осмислим противоречията на капитализма днес – отвъд материалните неравенства към проблема за човешкото достойнство.
Пълният текст ...Военната икономика на коронавируса ще промени света
от Никълъс Мълдър-
Публикувана на 13 Април 2020

Води ли светът война с коронавируса?
Преди месец, Си Дзинпин нарече китайските усилия по овладяването на епидемията „народна война“; миналата седмица Доналд Тръмп се обяви за „военновременен президент“, а Еманюел Макрон заяви, че Франция води „война“ с COVID-19. Докато световният отговор на пандемията набира сила, реториката на военната мобилизация е повсеместна. В Италия, най-тежко засегнатата страна в Европа, антивирусният цар [1] призова страната да се „въоръжи с военно-икономически мерки“, за да се изправи срещу болестта.
Покрай глобалната финансова криза от 2008 г. на законодателите им хареса да ползват военен жаргон, за да описват усилията си по стабилизация, използвайки фигури на речта като „голямата базука“ и „шок и ужас“. Но всеобхватният характер на световната реакция срещу коронавируса прави метафората за военната икономика още по-уместна днес. Понастоящем правителствата трябва да управляват критичното положение, в което се намира общественото здравеопазване, докато централните банки се опитват да успокоят финансовите пазари, въоръжените сили строят болници, а движението на гражданите е ограничено заради спазването на социална дистанция.
Но по какъв начин военната икономика ни помага да разберем битката срещу коронавируса? Понятието препраща към различни неща: производителност, жертва, реформа, солидарност и изобретателност. В някои сфери не е уместно да мислим за глобалната пандемия като за война. В други отношения обаче е време западните правителства да преминат отвъд употребата на военна реторика. Историята на военните икономики от XX век ни предава важни уроци, от които политиците днес трябва да се поучат.
Пълният текст ...-
Покана за събития
03 Юни 2020 -
Живот с увреждане: трудовата утопия и продуктивизмът
25 Сеп 2019 -
Представяне на „Експлоатация и съпротива: трудът в три подизпълнителски бранша“
18 Окт 2018 -
Представяне на „Плосък данък или демокрация? За прогресивна данъчна реформа в България“
18 Окт 2018 -
НЛП на турне 2016
31 Дек 2016 -
Представяне на изследването "Употреба и злоупотреба с мита за „щедрото“ социално подпомагане"
31 Май 2016
- За институцията на общото благоАнтонио Негри и Жудит Ревел
-
Университетски опит: неолиберализмът срещу общите блага
Джейсън Рийд -
Комуналното и деколониалното
Уолтър Миньоло